Cestování - Chození - Běhání

Pochod Praha–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Prčice: Jak a proč jsem neušla 70+ km?

Pochod Praha–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Prčice, nejznámější turistický pochod v České republice, absolvovalo letos 22 tisíc výletníků. Na nejdelší trasu Karla Kulleho, se letos vypravilo asi tisíc lidí, včetně mě a mojí kamarádky Jáji.

V článku najdete informace o tom, jak a kde se na pochod registrovat, jaké je značení a vůbec celá organizace. Dočtete se taky o mých letošních zážitcích a chybách, kvůli kterým jsem pochod Praha–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Prčice po 62 kilometrech nedošla do cíle.

Trasy pochodu Praha – Prčice

Legendární pochod sice nese název Praha–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Prčice, ale ve skutečnosti je tato přes 70 kilometrů dlouhá trasa jen jednou z mnoha variant. V roce 2024, bylo možné vybrat si jednu z 21 tras v délce 13–74 kilometrů.

Veškeré informace o variantách pochodu se každý rok dozvíte na oficiálních webových stránkách.

Přestože miluji dálkové pochody, byl letošní 57. ročních pochodu Praha–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Prčice můj úplně první. A nebyla bych to já, kdybych si vybrala jakoukoliv jinou cestu, než 70+ kilometrů. A to přesto, že moje denní maximum bylo do včerejšího dne někde kolem 35 km.

Registrace, organizace a zážitky

Na pochod Praha–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Prčice je potřeba se předem registrovat. Registrace probíhá přes internet a začíná asi dva až tři týdny před dnem D. Na oficiálních webových stránkách stačí vyplnit osobní údaje a zaplatit poplatek kolem 50 korun. Na místě startu už registrace možná nebyla a počet míst je celkově omezený.

Pro všechny případy jsem nás na pochod přihlásila hned první den spuštění registrací. Není nejspíš potřeba úplně bláznit, ale ani čekat na poslední chvíli. Ze sociálních sítích vím o lidech, kteří už své místo nestihli ulovit.  

Po registraci na e-mail obdržíte QR kód, který stačí ukázat na místě startu. U dobrovolníků obdržíte mapu pochodu s popisem všech tras a prostorem pro razítka v kontrolních stanicích. Trasa z Prahy byla velmi dobře značená směrovkami s červenými nápisy P–P, které stačilo sledovat až do Prčic. Orientace v mapě tak nebyla prakticky vůbec potřeba.  

Značení pochodu Praha–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Prčice

Začátek trasy na Hájích

Trasa z Prahy začínala u metra Háje a start byl možný nejdříve od 4:30 hodin ráno. Jely jsem nočním autobusem, abychom byly na Hájích ve 4:25 a zařadily se do fronty, která zahýbala za dva rohy vstupu do metra. Na nejdřívější start přišla dost možná většina lidí.

Oficiální limit pro dokončení pochodu je totiž do 20 hodin večer. Pokud jdete průměrným turistickým tempem 5 km/h, potřebujete na dokončení pochodu skoro 15 hodin. Při začátku ve 4:30 ráno bychom bez jakéhokoliv zastavení došly do Prčic v 19:30 hodin.

Většina chodců i běžců (můžete část trasy proběhnout) proto začíná ve 4:30 a od začátku nasadí svižné tempo.

Pochod Praha–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Prčice, 15 km od startu

Kontrola v Týnci nad Sázavou

Mezi startem na Hájích a Týncem nad Sázavou potkáte tajnou kontrolu, která vám do mapy nalepí „P“. Další oficiální kontrola čeká až v Týnci nad Sázavou, po 30 kilometrech od startu. Nasadily jsme tempo lehce nad 5 km/h a hodně lidí nás předcházelo. Trasa byla na začátku poměrně dost rušná, ale postupně se dav rozprostřel a nešly jsme v žádném hustém zástupu lidí, jak jsem se bála.

V Týnci kontrola rozdávala razítka a poprvé od začátku pochodu byla možnost dojít si na toaletu, nebo si dokoupit vodu/jídlo. Vyplatí se proto vzít vlastní občerstvení na prvních 6 hodin pochodu. V Týnci byl na trase Lidl a pár drobných podniků s rychlým občerstvením nebo zmrzlinou. Kvůli časovému limitu je ale dobré se obecně moc nezdržovat.

Pochod krásnou českou přírodou

Kontrola Neveklov

Další kontrola v Neveklově byla přibližně po 46 kilometrech od začátku pochodu. Do Prčic zbývá 28 km. V Neveklově byla kontrola umístěná prakticky vedle cukrárny, kde se dalo koupit všechno od pití a jídla, až po kafe s sebou.

Kamarádka měla jet z Neveklova domů a já tak trochu váhala, jestli se nesvezu s ní. Moje rozhodnutí ale změnil jeden místní pán. Při vcházení do Neveklova jsem proti sobě viděla rychle přicházet muže s deštníkem. V menších obcích a vesnicích, kterými procházím, mám tak nějak ve zvyku místní pozdravit, a protože byl první a jediný, které jsem viděla na kraji Neveklova, pozdravila jsem, když jsme se míjeli.

Pokračovala jsem dál, když jsem si všimla, že jde za mnou. To mě znervóznělo a zrychlila jsem, abych měla nejbližšího člověka před sebou alespoň na dohled. Pán mě ale doběhl a dal se se mnou do řeči. Bylo mu 80 let a nejen, že mě zvládl skutečně doběhnout, ale povídal mi o tom, jak každý den chodí minimálně 10 kilometrů a o sportu vůbec. Před 5 lety šel s kamarády portugalské Camino. Tohle milé setkání a jedno kafe mě nakoplo a daly mi dobrý důvod pokračovat z Neveklova dál.

Pár holek zvědavých na výletníky

Kontrola Kosova Hora

Z Neveklova do Kosovy hory je to asi 14 kilometrů. Po setkání a občerstvení v Neveklově jsem měla dostatek energie, takže jsem šla rychleji a často předcházela lidi, kterým už se nešlo dobře. Dala jsem se do řeči s lidmi, kteří šli trasu z Prahy už několikrát a ti si dělali legraci, že většina lidí, které teď vidíme skončí v „Kosovce“ (Kosova hora). V návalu energie si neumím představit, co by mě mohlo zastavit.

Přibližně po deseti kilometrech, kdy už jdu zase sama, mě najednou začne píchat pod levým kolenem. Nečekala jsem to, s levým kolenem jsem nikdy neměla problém. Bolest ale nepřechází, je ostrá a silná a já cítím, že je to varování, že brzy dojde ke zranění. Na chvíli se zastavím, namažu Voltarenem a dám nohu nahoru. V tu chvíli mi dochází, že já letos do Prčic taky nedojdu.

Za svou celoživotní dráhu nesmyslných nápadů jsem se naučila jedno. V rámci výzvy můžu hecnout hlavu (a umím se poprat s následky), ale jakmile řekne dost tělo, nestojí mi potenciální následky za to.

A tak další čtyři kilometry zpomalím, abych se dostala do Kosovy hory co nejvíce ve zdraví. Potkala jsem super kluky, kteří mi půjčili trekingové hole a došli se mnou až na nádraží. Dost možná by časový limit v Prčicích nestihli ani bez tohoto zdržení, ale moje tempo jim v tom určitě nepomohlo.

Kontrola Prčice

Po občerstvení v Kosově hoře se ti nejlepší vydali na posledních 14 km až do Prčic. Jako odměnu dostali červenou plastovou botičku.

Já svoji botičku nedostala, ale rozhodně ničeho nelituji. Vstávala jsem ve 3 hodiny ráno, ušla celkem 62 kilometrů a na cestě strávila přes 13 hodin. Našla jsem svůj limit a hlavě jsem ho dokázala respektovat.

Žádná horka, zataženo a občas déšť

Co s sebou na pochod Praha–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Prčice

Na základě zkušenosti si myslím, že co si člověk na pochod vezme může částečně rozhodnout o tom, jestli a v jakém stavu pochod dokončí. Myslím, že jsem udělala několik dobrých rozhodnutí, která si příští rok zopakuji a dvě zásadně špatná rozhodnutí, která mě možná částečně stála předčasné ukončení pochodu.

Co si příští rok vezmu znovu

Za nejlepší rozhodnutí, co si vzít na pochod Praha–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Prčice považuji:

  • Kvalitní boty
  • Pohodlné oblečení s možností vrstvení
  • Náplasti (pokud cítím, že se mi udělá puchýř, hned místo zalepím)
  • Voltaren (pro jistotu, ale pokud ho musím použít, vracím se na vlak)

Tip: Ideální na tento tip výletů jsou nízké trekové boty. O číslo větší boty, než běžně nosíte zajistí pohodlí i pokud nohy lehce otékají. Na dlouhé pochody není ideální jít v nových botách, ale předem si boty dobře „prošlápnout“.

Kvalitní nízké trekové boty, o číslo větší

Chyby a co příště udělám jinak

Od narozenin mám doma nové trekingové hole, které jsem si s sebou nevzala proto, že jsem měla strach je začít používat – nevím, jak na to. Před Kosovou horou jsem potkala dva kluky, kteří mi půjčili úplně obyčejné hole, které pro mě dost možná byly moc dlouhé. I přesto šlo o velkou úlevu pro kolena.

Nevěděla jsem, jestli bude možnost občerstvení a nechtěla jsem mít hlad nebo žízeň. Reálně jsem si zabalila tolik jídla a pití, že jsem ho po cestě rozdávala a stejně jsem si domů přivezla zpátky větší část, než jsem cestou snědla!

Nejdelší úsek bez občerstvení byl 30 km. Příště si proto vezmu asi jen litr/litr a půl vody a jednu/dvě svačinky.

K seznamu toho, co si vezmu znovu, přidávám:

  • Trekingové hole
  • Běžeckou vestu (nebo mini batůžek)
Tahle kráska mě přišla cestou pozdravit

Jak mi v roce 2003 napsala do památníčku máma: Milá Evičko, pokud v životě cokoliv zkusíš, nemáš sice jistotu, že uspěješ, pokud to ale nezkusíš, zaručeně neuspěješ… Zkrátka v zásadě nejde o to, jestli do těch Prčic dojdu, nebo ne. Důležité je sebrat odvahu a jít si to vyzkoušet.

Pochod Praha–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Prčice 70+ km jsem tak letos nedokončila. Ušla jsem ale 62 kilometrů a mám z toho krásný zážitek. Vím, co udělám příští rok jinak a jestli se uvidíme na startu, poznáte mě podle miniaturního batůžku a fialových trekingových holí.  

Potkáme se na trase příští rok? 👟🥢😊

Předchozí

Můj první půlmaraton – Praha

Další

Sólo cestování: Proč a jak si vyzkoušet cestovat sama

8 Comments

  1. Jeeej, to byl krasny clanek! Moc prijemne a uzitecne cteni. Diky

  2. Drnda

    Evi super článek 🙂 s těmi limity já pořád bojuju. Je těžký přijmout, že hlava pořád říká ano a tělo už ti bohužel dává stopku…sama se to pořád učím 🙂

    Trekový hole schvaluju všema deseti, bez těch já nedám ani ránu a na mým posledním pochodu mi taky moc pomohly (i když jsem je brala až později v průběhu dne) a tahám je s sebou už i trochu preventivně, kdyby náhodou (občas trpím na kolena) 😀

    Každopádně výkon i tak super! 🙂

    • Přesně tak! Myslím, že bez trekových holí už po vyzkoušení nedám ani ránu 😅

  3. Tereza Havlová

    Děkuji za hezké čtení a inspirativní článek 👏🏻 A klobouk dolů s ušlými 62km, jsi dobrá! 💪🏻 Doufám, že je tvé koleno už v pohodě 🙈😊

    • Moc děkuji za komentář 🤩 Koleno otestuje až další sportovní akce 🫣😅

  4. Jiří

    Hezký den všem přeje Jiří z Tábora

    Může se to zdát podivné, že zrovna já, chlap ve věku cca 65 let (čili senior) bych mohl reagovat na článek tak mladé slečny, ale je to tak.
    Pochod Praha-Prčice jsem šel poprvé jako učedník v roce 1975 – to byla v pořadí teprve druhá kovová bota (zlatá), v prvních ročnících byly stužky (1966 až 1969), potom v roce 1970 kovová ryba (dnes sběratelsky poměrně vzácný suvenýr), v roce 1971 obtisk na startovní mapu, v roce 1972 textilní bota a teprve v roce 1973 poprvé kovová bota, v roce 1974 opětovně textilní bota (která už se nesetkala s úspěchem).
    Každopádně první start v roce 1975 se odehrál z Benešova a byla to trasa kolem 35 km do Prčice. Druhý start v roce 1976 se odehrál z Čerčan a byla to trasa kolem 45 km do Prčice. Třetí start v roce 1977 se odehrál z Davle a byla to trasa kolem 55 km.
    Teprve v roce 1978 jsme se jako parta mladých kluků odvážili jít od zbraslavského zámku, což představovalo cca 65 km, takže asi vím, co to obnáší, jenomže zrovna toho roku lilo v sobotu 20. května jako z konve, pršelo po celou dobu trasy kolem Vltavy, pršelo i kolem Sázavy, pršelo prakticky celý den až do cíle a musím se přiznat, že to byl OČISTEC v turistickém ráji.

    V předešlých ročnících jsme měli štěstí na počasí, já jsem hrál na harmoniku, chodili jsme od hospody k hospodě, dali jedno pivo, zazpívali dvě, tři písně a šlo se dál – samozřejmě, že v cíli už jsme měli těch piv nakoupených podobně jako kilometrů, ale byli jsme mladí, plní elánu a síly – navíc jsme byli studenti z pivovarské školy z Prahy (Podskalská ulice č.p. 365/10.), takže pivo bylo naším denním chlebem.

    Jenomže ouha, v tom roce 1978 bylo najednou všechno jinak – šlo kolem 30 000 pochodníků na cca 15 trasách (2000 lidí na jednu trasu), pěšiny byly po deštích rozmočené, rozšlapané jako od stáda krav, prostě velice špatná schůdnost a všudypřítomný déšť – vody jako při povodni.

    Sice jsme do Prčice na náměstí došli (cca kolem 21.30 hodin), ale stihli jsme jen tak, tak, poslední autobus do Heřmaniček na vlak – heslo toho večera – do Prčice už nikdy více.

    Potom jsem odešel na vojnu, po vojně z práce do práce, až teprve v roce 1994 jsem se už jako ženatý muž, otec od dvou dětí, na trasu vrátil s dvěma malými dětmi (10 a 11 let), start z Votic do Prčice, dětská trasa někde kolem 15 km.

    Já už dnes nechodím (moje děti také ne, ani bývalá manželka), všechno pominulo, ale přeji všem ostatním, aby „Zdrávi došli“, stejně jako té slečně, co napoprvé zdolala přes 60 km bez tréninku a to je porce úctyhodná – tak slečno = hodně štěstí do života, jak jsem se díval na ta fota, asi byste potřebovala spíše kamaráda na cestu, který by v případě nouze pomohl, podpořil. Jste na to hezká dost, tak si to dejte do příštího roku jako závazek – bez chlapa nepůjdu ani do Prčic, bez chlapa nejde na světě nic, až ho najdu, nachodíme spolu kilometrů na tisíc

    s pozdravem Jiří

    • Hezký den, Jiří,

      zdravím do Tábora 🙋🏻‍♀️

      Moc děkuji za komentář, který by snad vydal na samostatný článek! Ráda jsem si přečetla vaše zkušenosti s pochodem a zážitky, kterých máte opravdu spoustu. 😊 Věřím, že atmosféra byla před rokem 1978 opravdu jiná a určitě je celá zkušenost rozdílná podle toho, jestli jdete s partou mladých kluků, nebo s rodinou. Vy jste si vyzkoušel snad všechny varianty a to je úžasné! 🤩

      Děkuji za milé přání štěstí do života a přeji vám to samé! ♥️ Mám to štěstí, že chlapa (a kromě něj i spoustu přátel) mám a v nouzi mi pomůže i podpoří. Jenom těch kilometrů ujdu tak nějak víc a tak si ráda vyrazím na výlet i sama nebo s kamarádkou. Kdybych ale chlapa neměla, chodím úplně stejně! Život je moc krátný a nevyzpytatelný na čekání na cokoliv/kohokoliv. 😊

      Přeji vám krásný den! Eva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén