Běh je jeden z nejpřirozenějších pohybů a nikdo nejspíš nepochybujeme o jeho přínosech. Na něco tak „přirozeného“ ale pro většinu z nás není jednoduché s běháním začít a už vůbec ne vydržet. Jak začí běhat úplně od začátku? A hlavně, jak po úspěšném začátku vydržet a možná si běh dokonce zamilovat? Připravila jsem pro vás 5 tipů, které mi pomáhají u běhání vydržet a postupně se zlepšovat.

1. Přidejte se do skupin na sociálních sítích

Motivovalo by vás běhat s kamarádkou, protože byste se navzájem motivovaly, ale žádná vaše kamarádka neběhá? To vůbec nevadí! Žijeme v digitální době a virtuálních kamarádek, pro vzájemnou motivaci a podporu, můžete mít třeba tisíce. Přidejte se do běžeckých skupin na Facebooku, podívejte se na zajímavé běžecké účty na Instagramu a možná se sami staňte aktivními a sdílejte své pokroky.

Facebook

Jednou z mých oblíbených je skupina Běžkyně+ na Facebooku. Je jen pro ženy a můžete se inspirovat výkony ostatních od začátečníků, po zkušené absolventky mnoha maratonů. Zároveň se často mimochodem dozvíte třeba tipy na běžecké vybavení, nebo jestli ostatní mají taky pocit, že jim z běhání rostou stehna (trocha nadsázky 😁).  Další super skupina, která už je genderově vyváženější, je Běžci běžcům. Stejně jako v té první v ní najdete motivaci a rady. Ať se přidáte do jedné, nebo do druhé, můžete si být jistí, že na vás pokaždé vykoukne alespoň jeden člověk, který už dnes zaběhl 5-10 km.

Instagram

Stejně tak si najděte i pár běžců na Instagramu a dejte follow. Když už neběhá vaše okolí, vytvořte si zkrátka virtuální skupinu, která vás motivuje nazout tenisky, vyběhnout ven a třeba to i sdílet s ostatními (proč ne!).

Start na mém prvním závodě Inov-8 Bučiny
Můj první závod Inov-8 Bučiny

2. Vyběhněte s běžeckou skupinou

Nestačí vás sledovat jiné běžce na sociálních sítích a dáváte zkrátka přednost offline sdílení? Porozhlédněte se po běžeckých skupinách ve vašem okolí. Možná zatím nemáte kamarády, kteří běhají, ale to se může hodně rychle změnit. Jedna z věcí, která lidi poměrně rychle sbližuje, je společný zájem.

Běžecké kurzy

Podívejte se na internet, jestli se ve vašem městě pořádají běžecké kurzy. Naučíte se správnou techniku, nebudete běhat sami, budete motivováni úrovní ostatních a dost možná potkáte nové zajímavé lidi. Z mojí zkušenosti v Praze moc doporučuji kurzy s Jdu běhat. Kromě skupinových kurzů jsem u nich vyzkoušela i kurzy do sluchátek.

Další běžecké skupiny

Když jsem žila ve Francii, bydlela jsem chvíli ve spolubydlení s Estelle, která se připravovala na svůj první maraton. Estelle je z běžecké rodiny a oba její rodiče zaběhli v životě maratonů desítky a ve svém okolí nebyli výjimkou. Postupně si totiž s ostatními běžci v okolí vytvořili skupinu a chodili společně běhat dvakrát týdně. Dny a časy byly určené předem a stačilo přijít na místo srazu a běžet s ostatními. Zkrátka pokud nenajdete ve svém okolí běžeckou skupinu, je to pro vás příležitost jednu takovou založit!

Tip: V Praze se můžete připojit ke komunitě Adidas Runners Prague. Po stažení mobilní aplikace, se můžete registrovat na běžecké tréningy zdarma.

Běžecké tenisky v podzimním listí
Běh na podzim

3. Přihlaste se na závod

Začala jsem (znovu) běhat na konci září 2023 a první měsíce jsem byla tak motivovaná, že kdybych neměla strach z bolesti kolene, běhala bych snad denně. Běhala jsem podobnou trasu, svým konstantním tempem a jakmile jsem cítila únavu, šla jsem prostě domů. Velké počáteční nadšení mi vydrželo jen chvíli, a pak jsem se začala jednoduše nudit. Neviděla jsem před sebou žádný cíl a za sebou upřímně ani žádné velké pokroky. A tak jsem se přihlásila na jarní půl maraton. A všem o tom řekla.

Jak jsem svůj půlmaraton zvládla? Přečtete si tady: Můj první půlmaraton – Praha.

Vyberte si závod, na který (zatím) nemáte

Medaile ze závodu nemusí být cíl, ale naopak může být skvělým prostředkem motivace! Důležité je vybrat si závod, na který se zatím tak úplně necítíte. Závod, který je ideálně poměrně realistický, ale zároveň i dost ambiciózní. Pokud s během začínáte, zvolila bych podle aktuální úrovně závod na 5 km, 10 km, 15 km, nebo půl maraton. Ideálně třeba za půl roku, abyste přeci jen měli dostatek času na trénink.

Velké závody (jako je pražský půl maraton) pořádá RunCzech . Více závodů najdete například na stránkách Svět běhu.

Můj první závod, doběh do cíle.
Můj první závod – 5 km

4. Pořiďte si běžecké hodinky a výbavu

Běhat se dá kdekoliv, podle pocitu a úplně klidně třeba ve vytahaných teplákách po babičce. V tomhle je běh neuvěřitelně svobodný sport. Na druhou stranu, proč si sport nezpříjemnit? Pokud vám to udělá radost, můžete se postupně podívat třeba po hezký nových legínách. Běh je skvělý koníček, který vám dlouhodobě pomáhá udržte (a zvyšovat) kondici, takže investice do něj se dá snadno omluvit investicí do vlastního zdraví 😊

Jak vybrat hodinky na běh

Chytré hodinky můžou pomoct s motivací, sledováním pokroků a samozřejmě v samotném tréningu. Existuje mnoho značek a každému nakonec vyhovuje něco jiného. Sama jsem hodinky vybírala asi dva měsíce a pročetla nespočet článků a diskusí. Upřímně si už ani veškeré porovnávané parametry nepamatuji, proto vám dám zkrátka úplně jednoduše jen tip na hodinky, které jsem vybrala si já.

Garmin Forerunner® 255. V podzimním Black Friday stály myslím asi 5 000 Kč (Datartu). Nevýhodu vidím ve vzhledu plastového pásku, nad kterou pro mě převažují už jen samé výhody (skvělá GPS, sledování převýšení, dlouhá výdrž baterky). Stejná značka má i vzhledově lepší hodinky, které ale pro mě osobně už nepřináší zajímavější funkce. Forerunner® 255 pro mě vítězí v poměru cena výkon.

Hodinky Garmin Forerunner® 255 s růžovým páskem
Garmin Forerunner® 255

5. Choďte běhat opravdu pravidelně

Motivace je nakonec úplně k ničemu, pokud člověku zcela chybí disciplína. Budou dny, kdy se budete na běh těšit, užívat si každý metr a vracet se domů s pocitem hrdosti a nové energie. A pak jiné dny, kdy se vám jít nechce, ale ideálně stejně půjdete. Možná budete trochu trpět, nepůjde to snadno, budete mít pocit, že se zhoršujete a po běhu přijdete vyčerpaní. Nevím ale o nikom, kdo by se v čemkoliv zlepšil tím, že dělá jen jednoduché věci a právě ty těžší dny se dost možná nejvíc zlepšujeme.

Naplánujte si běh do kalendáře

Určete si den a čas, kdy půjdete běhat. Ideálně ve stejnou dobu každý týden, nebo alespoň na týden dopředu. Na začátku ideálně 2–3 týdně. Z běhu si potřebujeme na začátku udělat rutinu, a proto se vyplatí hned na začátku plán co nejstriktněji dodržet (podle možností). Sama mám tréningy naplánované na 3 dny v týdnu s variantou B a C (takže bez přemýšlení vím, co a jak, když mi do plánu vleze pracovní nebo soukromá povinnost nebo se chce prostě kamarádka sejít na kafe a jiný čas příští dva měsíce nemůže). Plán prostě může být lehce flexibilní, pokud ho tak zvládnete lépe dodržet.

A co dělám, když se mi fakt nechce? Bez přemýšlení se obleču do běžeckého oblečení, nazuji si tenisky a jdu ven. Někdy mě to nakopne a běh je super. Jindy se mi pořád nechce. V takové chvíli si nastavím malý cíl, například 3 km. Ještě se mi nestalo, abych nakonec běžela jenom ty 3 km 😁 Další věc, která mi pomáhá, když se mi zrovna neběží nejlépe je připomenou si, že čím těžší je pro mě tréning, tím víc mě posouvá dál.

Jedoduše platí: Vytvořit si plán, nazout si tenisky a vyběhnout ven. Znova, znova a znova. 👟♥️